Mennyire biztonságos a bukósisakod?
Sokan sokfélét mondanak, valaki a méregdrága verseny bukósisakokra esküszik, de valaki szerint az olcsók is ugyanolyan biztonságosak. Hit kérdése lenne az egész? Nincs valami objektív mércéje a bukósisakok biztonságának? De van!
SHARP
Ez most nem az a bizonyos hiradástechnikai márka, hanem egy szabványrendszer, amivel a bukósisakok biztonságát vizsgálják. Az angol kormány azt sem tudja, mire költse a pénzét, de a sok bugyuta kutatás mellett egy igazán értelmeset is kieszeltek: egységes módszerrel leteszteltek egy rakás bukósisakot, melyik mennyire bírja a gyűrődést. Az eredményeket aztán közzétették az Interneten, így mindenki megtudhatja, elég biztonságos-e a jelenlegi vagy jövőbeli bukósisakja.
Csillagokat osztogatnak
A Sharp szisztémája a hivatalos európai szabványnál (ECE 22.05) sokkal részletesebb, nem csak azt vizsgálja, hogy megfelelő-e egy sisak vagy sem, hanem konkrét, összehasonító számadatokkal szolgál. Az egyes típusok által elért eredményeket csillagok jelölik. Lett is belőle botrány: sok méregdrága bukósisakról derült ki, hogy még egy olcsó gagyi is biztonságosabb náluk, és ugyanígy nőtt meg néhány addig háttérbe szorult márka ázsiója.
Csak a biztonság számít?
Le kell szögezni, a teszten egy márka sem bukott meg, vagyis az ECE szabvány szerinti minimumot mind teljesítették. Hogy most egy csillag vagy öt, nem teljesen mindegy, de itt már nincsenek akkora különbségek, mint a kínai piacos és a bolti sisakok között.
Amikor bukósisakot veszel, nem csak a biztonságot fizeted meg. A felhasznált alapanyagok, kényelem, zajvédelem, légellenállás, alacsony súly, kidolgozási minőség, élettartam, dizájn mind befolyásolják egy-egy termék árát. Hiába veszed meg a legbiztonságosabb sisakot, ha nem tudsz benne egy óránál többet elviselni. Azzal leszel igazán elégedett, amelyik tetszik neked, kényelmes, és jól érzed magad benne motorozás közben.